Hirsutismus 

 Obecně se jím nazývá nadměrné ochlupení mužského typu u žen, které může mít podobu „pouze“ kosmetické nepříjemnosti, stejně jako může být známkou vážné nemoci. Ať už je jeho příčina závažná více či méně, téměř vždy postižené ženě přináší velké psychické utrpení.

Pojem hirsutismus vznikl z latinského slova hirsutus, které slovníky překládají jako chlupatý, ježatý, hrubý, pichlavý či štětinatý. V medicíně se poprvé objevuje zhruba před sto lety, kdy vznikly první vědecké popisy abnormálního ochlupení u žen.

Přestože se jím vědci a lékaři zabývají teprve několik desítek let, nadměrné ochlupení ženy trápilo pravděpodobně už od počátku lidské existence. Stejně tak stará je i snaha žen s chloupky něco dělat. V historii najdeme mnoho doložitelných důkazů o dobových holicích či depilačních prostředcích a metodách, přičemž ty osvědčené přebíráme po staletí (např. depilace cukrovou či ovocnou pastou).

Jak poznám, zda jsem hirsutická? 

Hirsutismus je považován za subjektivní diagnózu, což znamená, že za hirsutickou by měla být považována každá žena, která své ochlupení na netypicky ženských místech vnímá jako obtěžující (navzdory tomu, že by se lékaři zdálo, že je to ještě celkem v normě).

Sama ze své zkušenosti mohu říct, že téměř vždy svůj problém vidíme závažněji než „objektivní“ okolí, nicméně důležitý je právě ten psychicky obtěžující aspekt. Tedy míra psychické bolesti, kterou to způsobuje, ač se ostatním „nepostiženým“ může zdát, že problém zveličujeme. Leč ať už subjektivně či objektivně, být hirsutickou rozhodně není žádné terno…

O tom, jaká míra ochlupení je ještě v normě a jaká už ne, rozhoduje i kulturní a etnické hledisko. Některé rasy jsou k ochlupení náchylnější než jiné, a to, co by vnímali např. na severu jako nadměrné, může být u jižanek tmavší pleti považováno za zcela normální. Což znovu podtrhuje subjektivitu vnímání, danou i společenskými kritérii a preferencemi.

Existuje však tzv. škála podle Ferrimana a Gallweyové, na základě které se hirsutismus klasifikuje. Podle dostupných informací je hirsutických žen se skórem 7 v Evropě kolem 5 %.

Jak jste na tom vy?

Otestujte si míru svého hirsutismu

Jestli se vás hirsutismus týká podle vědeckých kritérií, si můžete otestovat níže. Link vás sice odkáže na online test v angličtině, ale i když byste anglicky nerozuměla, stačí podle obrázku zvolit číslo v políčku a nakonec kliknout na "submit".

Hodnocení je v rozsahu 0–4 body, přičemž 0 znamená žádné (případně minimálně viditelné) ochlupení a 4 nadměrné husté ochlupení v daném místě a tím je: horní ret, brada, hrudník, horní část břicha, dolní část břicha, horní končetiny, stehna, horní část zad a dolní část zad. 

Následně se vám objeví skóre. Čím vyšší hodnotu má, tím bohužel prekérnější situace.

Otestovat

Hirsutická?

Součet 8 a více podle měřítka Ferrimana a Gallweyové  znamená nadměrné ochlupení (hirsutismus) a budí podezření na hormonální poruchu (nadměrnou produkci androgenů).

Výsledky se klasifikují následovně:

8–15: mírný hirsutismus

16–25: středně výrazný hirsutismus

>25: výrazný hirsutismus

 

Co s tím?

Nějak chlupatí jsme všichni, ale co dělat v případě, když už naše chloupky začínají být opravdu nápadné?

Tento problém je souhrou mnoha faktorů, a proto je potřeba každý z nich zohlednit. Připravila jsem pro vás stručnou mapu na cestu.

Jednotlivým bodům se budu podrobněji věnovat na těchto stránkách a v dalších materiálech a připravované knize.

Pokud máte zájem o bližší informace, zanechte mi prosím na sebe kontakt.